БІОГРАФІЯ

Народилася на Галичині. Виросла в місті Калуші на Івано-Франківщині. Складати вірші почала дуже рано, друкуватися – з четвертого класу. Творчим вчителем був поет Йосип Попадюк. «Він мене взяв за руку і вивів на творчу дорогу»,-  каже авторка. Ще школяркою брала участь у зльотах юних поетів та прозаїків у Києві ( 1972 -73р.р.).
Закінчила Чернівецький держуніверситет. Отримала фах філолога за спеціальністю: українська мова та література. Працювала вчителем, старшим викладачем Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу на кафедрі документознавства та інформаційної діяльності; постійно співпрацювала з видавництвами.

Деякий час проживала в Києві, працювала  літредактором, а згодом редактором на Першому національному телеканалі.

Займалася в народній кіностудії «Верховина» м. Івано-Франківська (керівник Юліан Яковина). Відтоді пише кіносценарії.

Певний час викладала в Інституті мистецтв   Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника сценАрну майстерність.

Досі викладає як гостьовий викладач у різних навчальних закладах;  розробила авторську програму, за якою створила посібник “Сценарна майстерність” у двох книгах: написання п’єси і написання кіносценарію (1-ша кн.) та написання сценарію естрадно-масових театралізованих видовищ (кн. 2-га) у співавторстві з професором А.З.Житницьким. Аналога такого посібника в Україні немає.
Марія Вайно поводить заняття у кіндраматургійній школі за своєю авторською програмою (очно та онлайн), а також майстер-класи зі сценарної майстерності для кінорежисерів та режисерів естрадно-масових видовищ, Script Doctor (корегує та редагує кіносценарії). Працює на окремих кіносценарних проєктах.

Нині – вільний письменник.

Автор 21 видання : поезія, проза, кіносценарії; посібника “СценАрна майстерність” у двох книгах.
Член Національної спілки письменників України, член Національної спілки кінематографістів України (як кіносценарист), член правління Національної спілки кінематографістів України, Лауреат міської премії ім. Івана Франка та літературної премії ім. Василя Стефаника в галузі літератури, двічі лауреат Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова» та інших.

З 2021року заснувала Громадську неприбуткову організацію “Імпресія”, яка стала ініціатором і співорганізатором Всеукраїнського конкурсу малих прозових форм імені Василя Стефаника разом з Національною спілкою письменників України  та Товариством письменників та журналістів ім. Івана Франка. ГО “Імпресія” ініціює й проводить  немало акцій, зокрема акцію: “Волонтери культури – волонтерам війни” та ін.

Марія Вайно виростила двох синів.

Мешкає  в місті Івано-Франківську.
 

ПРЯМА МОВА АВТОРКИ:

Маю читача, а це головне для письменника. Якщо за книгою в деякі бібліотеки записуються в чергу – це найцінніша моя нагорода яко письменниці. Вважаю себе найперше новелістом. Новелістична манера  пуанту (психологічного інсайту) проникла і  в кіноповісті.

Прописувати історії – то є моя стихія  промислення світу і стосунків між людьми, що є у всі часи не проминальне…

Поділитися:

Comments are closed.